Identyfikowanie problemów, których nie widać gołym okiem

Współcześni stomatolodzy mają znacznie ułatwione zadanie w stosunku do swoich starszych kolegów po fachu. Stomatologiczna diagnostyka obrazowa umożliwia zidentyfikowanie problemów, których nie widać gołym okiem, jak na przykład ogniska zapalnie znajdujące się pod powierzchnią błon śluzowych (zapalenie tkanek okołokorzeniowych), wykrycie torbieli, zmian nowotworowych, czy zaniku kości w przebiegu paradontozy.
Zdjęcia umożliwiają kontrolę poprawności wykonanego leczenia, pomagają w rozpoznaniu próchnicy, której nie widać podczas badania wzrokiem. Zalecane są także przed ekstrakcją celem rozpoznania układu korzeni, co ułatwia i przyspiesza wykonanie samego zabiegu.
Obrazy pozyskane dzięki tomografii używane są nie tylko w stomatologii czy implantologii, ale także przez lekarzy innych specjalności takich jak na przykład laryngolog.

https://rentgen-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/02/home-service-320x286.png
https://rentgen-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/02/14-320x286.png
Jak często można wykonywać zdjęcia rentgenowskie?
  • Zdjęcia punktowe wyzwalają bardzo małe ilości promieniowania. Przeciętnie jedno zdjęcie to równoważnik dwóch, trzech dni promieniowania tła.
  • Zdjęcia panoramiczne zaleca się robić nie częściej niż raz na rok, jednak gdy zachodzi taka konieczność można je wykonać częściej
  • Tomografia komputerowa często wykonywana jest przy planowaniu zabiegów oraz pogłębionej diagnostyce. Ze względu na niemałą dawkę promieniowania powinna być stosowana ściśle wg wskazań

Podczas wykonywania zdjęć pacjent każdorazowo jest opatrzany fartuchem ochronnym, zabezpieczającym najbardziej wrażliwe na promieniowanie organy wewnętrzne takie jak na przykład tarczyca.

Kiedy nie zaleca się wykonywania zdjęć rentgenowskich?

Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania badania RTG – w sytuacji zagrożenia życia można przeprowadzić każde badanie, jeśli może ono wpłynąć na zmianę sposobu leczenia.

Względnymi przeciwwskazaniami do wykonania badania (takie zdjęcia nie są rekomendowanie jeśli nie jest to konieczne) to ciąża, młody wiek, brak możliwości zmiany leczenia niezależnie od wyniku badania.

https://rentgen-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/02/15-320x286.png
https://rentgen-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/02/logo13.png

Pietrzak Dental – Gabinety Stomatologiczne oraz Pracownia Rentgenowska w Krzeszowicach. To miejsca przyjazne dla Pacjenta. Każdemu zapewniamy opiekę na najwyższym poziomie.

Umów wizytę:
519-440-519
Zobacz także
https://rentgen-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/02/28.png

Pietrzak Dental – Gabinety Stomatologiczne.

Godziny otwarcia
bt_bb_section_top_section_coverage_image